Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Tahiti, piknik na motu

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p019_1_00.jpg
Error File Open Error

Tahiti, piknik na motu
Polynésané si vždy vystačili s tím, co jim darovala příroda. Upravovali ryby, mořské plody a selátka společně s ovocem a zeleninou, které pěstovali. Dnes si v hotelích a restauracích pochutnáte také na jídlech čínské, francouzské, italské i japonské kuchyně.Setkání s tradiční tahitskou kuchyni i způsobem stolování bývá spojováno s návštěvou motu.
Představte si, že dorazíte na lodičce či na velké zámořské lodi k malinkému neobydlenému ostrůvku, který je z jedné poloviny obklopen poklidnou teplou a ne příliš hlubokou lagunou, zatímco jeho druhou polovinu bičují vlny temně modrého oceánu. Uvelebíte se na jemném písku pod jednou z palem, které ostrůvek lemují.
Později vás její plody nejen zbaví žízně, ale i nasytí. Vy relaxujete na pláži, nebo si jdete zaplavat, a mezitím vaši průvodci oděni do tahitského parea a s květinovými věnci kolem krku, nachytají ryby, které připraví na ohni na banánových listech. Zatímco se ryby grilují, kuchtík doslova vyběhne do koruny palmy, odkud shazuje kokosové ořechy - zelené, i ty dobře vyzrálé.
Ty méně zralé jsou plné čiré a mírně nasládlé šťávy, která výborně zažene žízeň. Pokud sledujete přípravu jídla, všimnete si, jak kuchtík mačetou dovedně rozpůlí vyzrálý ořech, ze kterého speciálním nástrojem vyškrábne dužinu, ze které vymačká lahodné kokosové mléko, kterým zahustí mouku a ze vzniklého těsta upeče velmi chutné nasládlé placky.
Ty, ještě teplé, natrhá na větší kousky a ponoří do zbylého mléka. I při pečení placek si vystačí s listy, které najde na ostrově. Po obědě přijde na řadu lahodné tropické ovoce. Vše se servíruje na talířích a miskách upletených z kokosových listů.
Piknik v bohatším stylu začíná salátem "Poisson Cru", vyrobeným ze syrového tuňáka, zeleniny a kokosového mléka, poté následuje zajímavé představení, čímž je otevírání podzemní trouby - hima´a. Odstraní se vrchní vrstva hlíny, poté vrstva banánových listů, pod kterou se objeví upečené mléčné selátko "Pua" a ryby s plody uru (chlebovníku), tara a jiné zeleniny a kokosovým mlékem. Od horkého uhlí odděluje tento tradiční tahitský pokrm "Maaa Tahiti" vrsta kamenů a banánových listů.
Na prostřeném stole je mezi spletenými miskami poházena spousta barevných květů ibišků, které neodmyslitelně patří ke každodenní dekoraci. Než nastoupíte zpátky na loď, naházejí se všechny květiny do moře, a opouštějí motu společně s vámi. To je romantika!

Po celém světě si můžete vychutnat koktejl
Mai tai, který pochází právě z Francouzské Polynésie.
Recept je jednoduchý, stejně jako zhotovení salátu "
Poisson Cru". Oba hravě zvládnete a tak si tahitskou party můžete připravit doma sami.

Recept na Poisson Cru pro 4 osoby:
1 kg čerstvého tuňáka
2 karotky
2 rajčata
8 limetek
3 malé zelené cibulky
1 stroužek česneku
1 malou okurku
kokosový krém

Nakrájejte tuňáka na kostičky a ponořte do slané vody. Nechejte v lednici s rozdrceným česnekem asi půl hodiny. Mezitím nakrájejte nebo nastrouhejte zeleninu. Rybu osušte a zakapejte limetkovou šťávou a po 5 minutách ji opět osušte. Přidejte zeleninu a kokosový krém, osolte, opepřete a dobře promíchejte.

Recept na Mai tai koktejl:
0,5 l dobrého bílého rumu
0,5 l Grenadiny nebo syrupu z cukrové třtiny
2 l džusu z tropického ovoce
Nakrájejte na malé kousky ovoce (podle toho, jaké máte rádi): ananas, kiwi, papája, pomeranče, mango, banán - toho ne příliš, a citronovou kůru spirálovitě seříznutou z plodu
2 vanilkové lusky podélně rozřízněte a vyškrábněte semínka
Vše smíchejte a dejte do lednice. Při podávání sklenici ozdobte kousky ananasu i s kůrou

autor: Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p019_1_02.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p019_1_01.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku