Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Tahiti

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_00.jpg
Error File Open Error

Před námi je největší ostrov - Tahiti
Pokud je váš přílet na Tahiti načasován do ranních hodin, těsně po rozbřesku začne letadlo klesat a připravovat se na přistání. Vzápětí nastává v kabině letadla rozruch, to když se objeví první mořské vlny a laguna.
Vlastní ostrov je hornatý, rozervaný, pokrytý zelení bujné tropické vegetace. Vévodí mu nejvyšší hora Mt.Orohena, která se zvedá do výšky 2 241 m. Pouze na úzkém pruhu pobřeží v délce asi 40 km a na severozápadních horských svazích ostrova se rozprostírá hlavní město Papeete, centrum celé země, kde žije více než polovina všech obyvatel Francouzské Polynésie.

Papeete je zároveň největším městem, jehož centrum není rozsáhlé, a tak se dá projít pěšky. Určitě zajděte do patrové tržnice Marché de Papeete, kde to hýří všemi barvami. Suvenýry, oblečení, květiny a dokonce i bankovky, se kterými se právě proto budou Tahiťané těžce loučit ve chvíli, kdy jako země patřící Francii, přistoupí k Euru. Dají se tu koupit řetězy z květin i z mušlí, překrásné přehozy tifaifai, slaměné klobouky a tašky upletené z pandánových listů, parea, kokosový olej monoi, šperky zhotovené z leštěné perleti nebo perel i vanilka.

Zajímavé jsou pomalované tapas, což jsou polynéské "látky" z vláken kůry stromů, zuby žraloků nebo kordy mečounů. Návštěva tržnice je taky dobrou příležitostí, jak poznat místní druhy tropického ovoce a zeleniny, se kterými se u nás nesetkáte. Patří k nim především uru, plod chlebovníku, který se na ostrovech připravuje na mnoho způsobů, a stále patří k základním potravinám Tahiťanů. Další zajímavou zeleninou je taro, zelenina žluté nebo fialové barvy, jehož listy, kterým se říká fafa, se připravují jako špenát. V současné době prodělává velký boom pěstování ovoce noni, ze kterého se vyrábí "zázračná šťáva", která má prý mimo jiné vliv na dlouhověkost.

Klímovo knihkupectví i česká autoškola
Během procházky městem jen tak ze zajímavosti nakoukněte do nedalekého Klímova knihkupectví, které vede dcera pana Rudolfa Klímy, který sem v době první republiky přesídlil spolu s dalšími krajany, jejichž záměrem bylo vytvořit v údolí Papenoo českou kolonii. Když už jsme u našich krajanů, mají v Polynésii více prvenství. První a dosud jedinou autoškolu založila paní Kovaříková, v městečku Papara narazíte na Otčenáškovu benzínovu pumpu Slavia. Jedním z prvních, ne-li dokonce prvním Čechem který se na Tahiti usadil, byl Miloš Řivnáč, který si jako první hoteliér postavil bungalovy v domorodém stylu zvaném fare niau, podle kterých se později začaly stavět další hotelové rezorty, jak je známe dnes.

Údolí s tísíci vodopády
Zdolat zelené hory ostrova s jejich hluboce zakrojenými údolími a impozantními vodopády patří k náročným horským túrám. Pokud se na ně necítíte, můžete stejně jako my projet ostrov terénním vozem během celodenního výletu ze severního Papenoo k Papeari na jihu a dále pokračovat podél pobřeží zpátky do hlavního města. Pěšky se dá tato trasa zdolat během dvou dnů s přespáním v hotelu Relais de la Maroto.
Pokud se ale chcete věnovat pěší turistice více, zamířit do nejkrásnějších míst ostrova, užít si slaňování vodopádů, zdržte se na ostrově déle. Buďte si jisti, že lepší trasy na jiných ostrovech nenajdete. Hrbolatá silnice se klikatí širokým údolím Papenoo, které protíná starý sopečný kráter. Během jízdy mnohokrát přejíždíme stejnojmennou řeku, do které padají z velké výšky vodopády, pod kterými jsme našli příjemné osvěžení. Další náročnou túrou je výstup na horu Aorai (2 066 m), který začíná ve výšce 600 m. Tentokrát jej zvládnete i bez průvodce, protože stezka, na rozdíl od většiny ostatních, je dobře značená.
Na vrcholku se otevírá úžasný pohled na všechny další hory Tahiti, hluboká údolí s tisíci vodopády a siluetu protějšího sesterského ostrova Moorea. A takové scenérie jsou nám mnohokrát odměnou za namáhavé výstupy, ke kterým si ještě přimyslete horko a poměrně vysokou vlhkost vzduchu. Ale v každém případě, stojí to za to. Navíc, pokud Vás bude doprovázet zkušený průvodce, příblíží Vám každodenní život Polynésanů a jejich soužití s přírodou, kterou až do příchodu Evropanů uměli náležitě využívat.

Skalnaté pobřeží na východě ostrova, dlouhé pláže s černým čedičovým pískem a s obrovskými vlnami, ve kterých se zrodilo surfování, nabízí také vycházky skrz lávové tunely Hitiaa. O překrásných vlnách na jihu v Teahupoo, které vytvářejí tunelovou formu, básní nejlepší surfaři světa, kteří sem každoročně přijíždějí na nejslavnější závody. Ti méně odvážní si přijdou na své v Papara nebo ve skalním průchodu Taapuna na západním pobřeží. Maják nad překrásnou velkou pláží s černým čedičovým pískem patří k oblíbeným výletním místům. Stojí v mysu zvaném Point Venus a připomíná místo, kde kotvila většina objevitelů ostrova a kde stávala observatoř Jamese Cooka, který zde prováděl měření, ze kterých měl vypočítat vzdálenost Země od Slunce.

Ať už zvolíte prohlídku nitra ostrova, nebo výlet po obvodové silnici, před Vámi se neustále střídají překrásné pohledy na moře s pohledy na skalnaté útesy i tropickou vegetaci, která hýří nádhernými barvami, které si můžete v klidu vychutnávat, protože kromě komárů Vás nemůže ohrozit žádné nebezpečné zvíře.
Ale vidět Tahiti ze vzduchu, je opravdu fascinujícím zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Vrcholky a špičky čedičových skal, kaňony a údolní kotliny s vodopády, řetězce vysokých hor a náhorní plošiny, poklidná laguna, to vše tvoří tajemný a fascinující pohled na polynéské vnitrozemí.

V místech, kde dříve bývala plantáž cukrové třtiny a lihovar na výrobu rumu, vzniklo na Atimaono golfové hřiště s 18 jamkami. I když bílý dům, který zde roku 1865 vystavěl plantážník Stewart, dnes již neexistuje, člověk tady cítí stále ještě nostalgii velké koloniální doby.

Na ostrově byla kdysi postavena mnohá posvátná místa, marae. Často však byla později zničena, nebo časem zmizela v neprostupném tropickém porostu. Některá z nich prošla později rekonstrukcí a patří k turistickým památkám ostrova. Na jižním pobřeží stávalo kdysi zřejmě největší marae Francouzské Polynésie - Mahaiatea, které tvořila desetistupňová pyramida, dokud se nestala zdrojem stavebního kamene. Kromě marae, která patří ke kulturním památkám země, vypovídá o historii a životě Polynésanů před příchodem misionářů zdařilá expozice Muzea Tahiti a jeho ostrovů. V Evropě proslavily život Tahiťanů obrazy Paula Gauguina, který na Tahiti a na Markézách strávil posledních dvanáct let svého života. S retrospektivou jeho života a díla seznamuje Muzeum Paula Gauguina, které se nachází v nádherné zahradě na okouzlujícím ostrůvku Ovini. Tahiti proslavily také černé perly, které se dnes již produkují na perlových farmách a jejich kvalita se posuzuje z různých hledisek. Proces kultivace perel, jejich představení z pohledu polynéské historie, umění, mytologie i náboženství, předvádí Muzeum perel Roberta Wana, jejich největšího producenta. V muzeu jsou k vidění také unikátní kousky z jeho soukromé sbírky a šperky z jeho klenotnických dílen si můžete koupit v muzejním butiku.

Kulturní tradice
Jazyk Tahiťanů, jejich náboženství i další kulturní tradice, včetně oblékání a tetování, byly po dlouhá léta potlačovány. Naštěstí se téměř všechny podařilo uchovat a dnes prožívají svou renesanci. Ukázky řemesel, hudební i taneční vystoupení, závody na vahadlových lodích a další vystoupení si Tahiťané náležitě užívají, když se každoročně sjedou do Papeete, aby se zúčastnili celonárodního festivalu HEIVA I TAHITI. Od poloviny června tady učinkující ze všech ostrovů předvádějí po dobu jednoho měsíce své umění a soutěží ve sportovních disciplinách, ke kterým patří třeba házení kamenů.

Misionářům se však podařilo vnutit obyvatelům novou víru, a proto v Papeete narazíte na katolické i protestantské kostely a katedrály, které tu stojí vedle mormonských kostelů, čínských chrámů i židovské synagogy.

Poznejte podmořský svět a noční život
Pokud Vás procházky městem vyčerpají, vychutnejte si příjemný stín tropických stromů v botanické zahradě Harrisona Smithe či v zahradě Mataoa s jednou z nejkrásnějších sbírek rajek na Tahiti a spoustou exotických druhů rostlin.
Ve veřejném národním parku Papehue Mahana Park si můžete pronajmout šlapadla nebo kajaky. Především děti ocení lagunárium, které je skutečnou podvodní observatoří s pozorováním ryb, žraloků, murén, úhořů i mořských želv, sasanek a dalších pestrobarevných mořských živočichů.

V jachtařském přístavu v Papeete kotví výletní lodě a spousta jachet. Některé nabízejí možnost rybolovu na širém moři, jiné jedno či vícedenní plavby. Korálové zahrady kolem Tahiti vynikají pestrostí barev, krásou a množstvím korálových ryb a korálů.

Nabízejí ideální podmínky pro potápění i potápěčské kurzy, které organizují velmi dobře vybavená potápěčská centra. Potápěče zaujmou také vraky, ke kterým patří třeba v roce 1976 potopený dřevěný škuner a v roce 1962 potopené vodní letadlo typu Catalina. Na Tahiti se můžete věnovat i jiným vodním sportům, v oblibě je jízda na vodních lyžích a skútrech, windsurfing nebo parasailing a kitesurfing.

Od července do října je zajímavou atrakcí pozorování velryb, Megapter, které sem připlouvají z chladných arktických vod, aby tady přivedly na svět mláďata. Žraloky můžete na určitých místech vidět po celý rok.

Díky velké rozmanitosti kuchyní, které na Tahiti zdomácněly, má host opravdu těžký výběr. Francouzská kuchyně konkuruje kuchyni čínské a vietnamské. Najdete tady pizzerie, snack bary i fast foody. Ostrovní originalitu zajišťují vozy s občerstvením roulottes, což je jakýsi druh restaurace na kolech.

Papeete nabízí bohatý noční život, který byste na ostatních ostrovech hledali marně. Celá řada barů je otevřena po celý týden, dá se zajít na diskotéky. Také večery tradičních tanců patří k oblíbeným atrakcím večerního Papeete.

Ubytování
Na ostrově najdete všechny druhy ubytování, počínaje luxusními hotely nebo bungalovy, umístěnými podél laguny s nádherným pohledem na ostrov Moorea, až po malé rodinné penziony.
Velké hotely leží v západní části hlavního města Papeete na okraji laguny, zatímco penziony jsou roztroušené po celém ostrově, ve středu města i v ostatních částech poloostrova. Obchodníkům jsou v Papeete k dispozici malé hotely s velmi výhodnou polohou.

autor: Sylva Santarová


F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_01.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_03.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_02.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_04.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_05.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_06.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p021_1_06.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku