Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Strucne o polynéském tanci

Články > O tanci

O POLYNÉSKÉM TANCI - SLOVO NA ÚVOD

Polynéská kultura je pro mnohé z nás v České republice neznámým nebo jen neurčitým pojmem, proto bych ráda, abychom i my, tady v Evropě, měli možnost alespoň trochu nahlédnout do tohoto jedinečného světa v Pacifiku.
Pod pojmem Polynésie se skrývá mnoho zemí, států i kultur. Já dnes pouze vyzdvihnu dva, které jsou nám asi nejblíže, nebo jsou nejznámější, hlavně díky historii, jež vedla k přiblížení západní kultuře. Uvedenými budou ostrovy Havaj, 50. stát USA a z francouzské Polynésie – Tahiti.
Hlavním rysem polynéské kultury je velký důraz na tanec, asi největší se kterým jsem se kdy setkala. Tanec doprovází polynésany od jejich narození až do smrti a je součástí i jejich moderního světa nejen tradic a minulosti.
Tance zrcadlí historii, kulturu, legendy, vášně, ale i všední život ostrovanů. S tanci se nesetkáme pouze na večírcích, ale lidé ho tančí také doma pro potěšení, na rodinných oslavách, pro hosty, ve škole, prostě jen tak pro radost, ale i udržení své kulturní identity.
Hlavním rysem polynéského tance, je jeho forma, která se striktně dodržuje ať na Havaji, Tahiti nebo Novém Zélandu. Jak jsem se setkala u svých učitelů, kteří byli rodilí polynésané z Havaje i Tahiti, ale i u evropských lektorů, vždy se klade velký důraz na kopírování vyučovaného, kdy vlastní projev je dovolen až po 100% zvládnutí dané látky. Prostě až když jste mistrem, můžete mistrovat - "machrovat".
Co se stylů tance v Polynésii týče, je jich nepřeberné množství. Sice můžeme vysledovat podobnosti, ale každé etnikum má svoje. Kdybych měla obecně charakterizovat, na Havaji se tančí velmi ladně -
hula, na středně rychlou nebo pomalou hudbu (nepřirovnávejme to k našim tancům na diskotékách) oproti tomu v tahitském tanci nacházíme mnohem více dynamiky, hlavně ve stylu otea, který původně vychází z mužských bojových tanců a ženy ho tančí teprve historicky krátce. Ve francouzské Polynésii najdeme také tance hodně podobné havajským hula tancům – aparima, avšak hudba a hlavně jazyk zpěvu se liší.
Také taneční kostýmy nebo chceme-li tradiční domorodé oděvy jsou od ostrova k ostrovu rozdílné a nádherně podtrhují specifika jednotlivých tanečních stylů.

Ajna Řezníčková


F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p048_1_00.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p048_1_01.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p048_1_02.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p048_1_03.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p048_1_05.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Pod nabídky:


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku