Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Soubory hrající tahitskou hudbu

Články > Hudba > Tahiti, Ostrovy hudby a tance

SOUBORY HRAJÍCÍ TAHITSKOU HUDBU

NEJZNÁMĚJŠÍ FOLKLORNÍ SOUBORY
V roce 1956 vznikla za vedení Madeleine Moua taneční skupina Heiva Tahiti, složená z nejkrásnějších dívek Tahiti. Skupina vynikala a dodnes vyniká nad jiné tím, že má velkolepou choreografii, krásné kostýmy a stále něco inovuje. Má výborné hráče v orchestru.

- Guy Laurens – v roce 1955 založil skupinu
Fenua.

- V jejich stopách pokračovala skupina
Temaeva (vede Jean Coco Hotahota). Je prakticky největší skupinou, která reprezentovala tahitskou kulturu daleko v zahraničí. Je oficiální státní skupinou (Royal folkloric groupe). Choreografii vystoupení nejvíce rozvinuli Louise Kimitete, Paulina Morgan, Paulina Carillo - Dexter, Coco Hotahota a další...

- Další veliká skupina je
Ia ora Tahiti, již vede Gilles Hollande.

- Dále se setkáme se skupinou
Ariki Tahiti Dance, pod vedením Teriitehau Taputu, který byl vedoucím taneční skupiny Danse Tahitienne de la Marine Nationale á Toulon (1973), podnikl dvouroční turné s Grand Ballet de Tahiti (1978), vystupoval dvě léta s muzikálem F.Lopéze L'amour á Tahiti (1984).

-
Feti'a (pod vedením Teupo'o),- Maeva Tahiti (vede Joel Avaeoru),

-
Grand Ballet de Tahiti
Je velký současný soubor, který procestoval skoro celý svět. Vystupují zde známí hudebníci, jako bubeník Joyce Vavao, Lorenzo, Teiki, Tumata a jejich baletní soubor. Tento soubor také navštívil naši republiku (měl jen jedno vystoupení v Praze).

- Další současný soubor je
Fetia Tahiti.Soubor předvádí folklor z celé Polynésie, v první řadě z Tahiti, ale i z ostrovů Vallis, Futuna, i dalších, včetně Havaje.

-
Další folklorní skupiny:
Porinetia (Julien), Tahiti Nui (Paulette Vienot), Tiare Tahiti (Paulina), Tamarii Mahina (Betty), Tamarii Pirae, Tamarii Fautaua atd.

SLAVNÉ HUDEBNÍ SKUPINY
- Kaina party (Kaina boys)

-
Ensemble original du Bar LeaJe originální barová skupina Barefoot Boys. Skupinu vedl Petiot, zručný kytarista. Na doprovodnou kytaru hraje Remy, na basu Makitu a na bicí Mala. Zpívá Gabilou.

-
Tamarii Punaruu Guy Tehuritaua (kytara), William Tuaiva (ukulele), Edvin Shiro Abe a Benjamin Reid (kytary) tvoří skupinu, která již v 70. letech zpívá písně „dětí ulice“, vyrostlých u říčky Punaruu v provincii Punaauia (západní pobřeží Tahiti).
Skupinu doplňují Rod Dannys, Roger Tetuanui a Teva Tetuanui.

- Skupina
Vahine
Skupina vyniká velice kultivovaným profesionálním zpěvem a hudebním doprovodem. Ve skupině je celá řada vynikajících zpěvaček, jako například Apiti, Ester, Leonie, Claudie, Poline, Liliane, Marie... atd.

-
Tamarii AhutaiTe aho roa no Bali Hai (Moorea)

ČESKÉ HUDEBNÍ SKUPINY HRAJÍCÍ TAHITSKOU HUDBU

Kučerova instrumentální a vokální skupina
Po roku 1945 vzniká v naší republice několik instrumentálních a vokálních skupin, které se orientují na exotické hudební prameny. Nejznámější skupinou, která byla známa i v Evropě, byla skupina založená v roce 1946 Václavem Kučerou. Její původní název byl Filipinas Havaians (do roku 1953), potom se proslavila pod názvem Kučerova instrumentální skupina, neoficiálně nazývaná „Kučerovci“. Skupina hrála písně z oblasti Indonésie, Tichomoří a Latinské Ameriky. V polynéské části programu převládaly písně havajské, objevilo se však i několik tahitských. Ve skupině vynikal multiinstrumentalista Václav Kučera (havajská kytara, kytara, trumpeta), Marta Kučerová – první zpěvačka skupiny, Leopold Klár (kytara, harfa, zpěv), František Fridrich (kytara, zpěv), dále Bohumil Zeman a Vlastislav Procházka (kytary, zpěv). Instrumentace písní byla založena hlavně na havajské kytaře Václava Kučery. To zůstávalo i u písní z oblastí mimo Havaj, kde se tento nástroj vyskytuje ojediněle.Od roku 1953 nahrávali gramofonové desky , později kazety u české firmy Supraphon. Bylo to celkem několik desítek LP desek a pásků. Skupina využívala pro získávání hudebních materiálů pracovníků Orientálního ústavu ČSAV a také přátelství s našimi cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. Po roce 1975 vystřídala Martu Kučerovou nová zpěvačka Olga Kučerová a skupina se rozšířila o Vilmu Mayerovou, Petra Kříže a Jana Hromase. Skupina měla pro oživení programu také malou dívčí taneční skupinu. V roce 1983 umírá Václav Kučera, staří členové odcházejí a skupinu vede od roku 1992 jeden z novějších členů – Jan Hromas. Někteří původní členové skupiny pak vystupují samostatně s jednotlivými písněmi v pořadech estrádního charakteru. V novém složení potom Jan Hromas, Vlasta Hromasová, Petr Kozel, Milica Teyslerová a Tomáš Bretschneider hrávají od roku 1995. Skupina se již na Polynésii orientuje méně a její hlavní doménou je latinskoamerická lidová hudba. Tahitské písně se objevují v programu již jen sporadicky, instrumentace je nová, ale chudší o dobrou havajskou kytaru, která se nahrazuje syntezátorem.

Vávrova instrumentální skupina
instrumentální a vokální skupina pod vedením Oldřicha Vávry z Jihlavy existovala dlouhou dobu vedle skupiny Václava Kučery jako skupina, která hrála nejdříve výhradně hudbu ostrovů Polynésie a Indonésie. Ve skupině tehdy vystupovali hudebníci a zpěváci: J. Formánková, Karel Horáček, Zdeněk Veselý, Miroslav Kampas, Stanislav Toman a Josef Veselý. V polynéské části programu byly hlavně havajské písně. Instrumentace byla v mnohých případech bližší etnické hudbě, tak jak je hrají obyvatelé ostrovů, čili více nástrojů akustických a rytmických. Později se skupina orientovala více na Latinskou Ameriku, zejména na kubánskou hudbu. Ve skupině došlo k velkým změnám v obsazení. Tak v roce 1980 zůstal z bývalé skupiny jen vedoucí Oldřich Vávra . Přibyli noví členové, Oldřich Vávra mladší, J. Sláma, S. Novotný, Z. Křikava, B. Zástěra, zpěvačka Eva Ševčíková a konferenciér Z. Dryšl. Se skupinou také vystupoval hostující kubánský trumpetista Lazaro Cruz Olmo, student pražské AMU. Skupina měla dosti vystoupení, ale nahrála jen jednu gramofonovou desku (45 ot/min) s pěti písněmi.

Skupina Polynesia
Brněnská skupina Polynesia vznikla v roce 1986 . Její původní název byl Reo Tahiti (Hlas Tahiti). Skupina se pod vedením Arnošta Krejčíře specializuje na francouzskou Polynésii. Ve skupině hrají a zpívají: Arnošt Krejčíř (baskytara, zpěv), Arnošt Krejčíř jun. (kytara, ukulele, zpěv), Ivana Budinská a Jiří Plhal (zpěv), Richard Novák (havajská kytara), Jan Řezník (kytara), Bořivoj Hamal (bicí nástroje). Skupina nahrála LP desku a MC kazetu Tahiti 1- Nejkrásnější melodie Tichomoří (1992, edice Carmen, Praha) a CD Tahiti 2 (1998, edice Surf, Blansko). Skupina má dodnes kontakty přímo na Tahiti, a tak získávala hudební materiály rovnou od pramene. Jan Řezník, člen kapely, má díky těmto kontaktům obrovský archiv písní celé francouzské Polynésie. Řadu let si dopisoval s českými emigranty na Tahiti a dostával od nich pravidelně čerstvé hudební nahrávky. Vzhledem k těmto živým kontaktům je hudební i jazykový projev interpretů velmi věrný originálu, nehledě na to, že oba zpěváci, Ivana Budinská a Jiří Plhal, mají opravdu vytříbený jazykový cit. Vynikající je i hráč na havajskou kytaru Richard Novák, který nejenže připomíná stylem hry Václava Kučeru, ale dle mého mínění je svou profesionální nevtíravou hrou o stupeň lepší. Doprovodné kytary Arnošta Krejčíře ml. a Jana Řezníka citlivě podtrhují „tahitský styl hry“. Nahrávka Tahiti 2 se dostala shodou okolností i na Tahiti, kde měla velký úspěch. Tahiťané ani nechtěli věřit, že to hrají a zpívají čeští muzikanti. Myslím, že skupina Polynesia, díky větší informovanosti o Tahiti a tahitské hudbě, převýšila ostatní známé české skupiny. Také já jsem se „mojí tahitštinou“ snažil skupině jazykově pomáhat, a tak jsem se stal vlastně „nehrajícím“ členem skupiny. Mimo klasickou koncertní činnost skupiny jsme společně provedli několik vzdělávacích pořadů, doplněných hudebními ukázkami. Seznamovali jsme posluchače s osudy „českých Tahiťanů“, kteří velmi naši skupinu podporovali a udržovali s námi časté kontakty. Jim také vděčíme za velké množství nahrávek tahitské hudby, které máme v archivu. Následující snímek pochází z jedné takové akce.

Se skupinou také spolupracuje známý český cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba a doc. Ing. Vladimír Ustohal, Csc., který se dlouhá léta zabývá osudy českých emigrantů na Tahiti. Z tohoto důvodu také pobýval delší čas na ostrovech Tahiti, a pomohl tak upevnit naše dobré kontakty. Je rovněž autorem vynikající publikace o této problematice
Tahiti – peklo i ráj. Řadu hudebních a obrazových materiálů z Tahiti pro nás obstaral i brněnský hudebník Miroslav Hanák, mezi jiným i zdařilou video nahrávku s Čechy žijícími na Tahiti. Ke kvalitě akcí velmi přispěl i brněnský malíř a grafik Jan Kudlička.

doc. ing. Tomáš Travěnec, CSc.

Publikováno s dovolením redakce internetové podoby literárního týdeníku OBRYS - KMEN
zdroj: http://www.obrys-kmen.cz/ADLAN/D15/index.html


Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku