Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Poslední ráj na zemi

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p017_1_01.jpg
Error File Open Error

Tahiti aneb poslední ráj na zemi
Z Francouzské Polynésie se nám většinou vybaví jen pár ostrovů, mezi ty nejčastěji jmenované patří Tahiti a Bora Bora. Toto zámořské území Francie se doslova rozkládá v jihovýchodní části Tichého oceánu mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha. Jeho vody zaujímají plochu téměř totožnou s rozlohou Evropy, ale kdybychom jednotlivé ostrůvky seskládali jak puzzle do jednoho, dostali bychom zemičku rozměry srovnatelnou s Korsikou. Představte si tyto 4 000 km2 pevniny rozdrobené na ploše 4 milionů čtverečních kilometrů. Právě proto jich také během svého pobytu stihneme navštívit jen pár, a to většinou jen těch nejbližších. Francouzská Polynésie čítá na 118 ostrovů a atolů seskupených do pěti souostroví. Tropické podnebí je celoročně ochlazováno pasáty z Tichého oceánu, průměrná teplota vzduchu je kolem 27°C a voda v lagunách má víceméně stálých 26°C, přesto rozlišujeme dvě hlavní sezóny. Teplejší a vlhčí období panuje od listopadu do března, poté následuje období sušší a o něco chladnější. Díky rozdílným charakteristikám a rozmístění jednotlivých souostroví je Francouzská Polynésie lákavou zemí navštěvovanou po celý rok.

Obvyklá trasa z České republiky, trvající minimálně 26 hodin, vede do hlavního města Papeete přes Paříž a Los Angeles nebo New York. Další variantou je letecké spojení přes Santiago de Chille a Velikonoční ostrovy nebo druhým směrem přes Osaku, Tokyo, Sydney či Auckland. Abychom neztráceli čas a mohli si vychutnat nádhernou přírodu a vyzkoušet mnoho nevídaných aktivit, můžeme se na jednotlivé ostrovy dopravovat také letadlem. Pro ty návštěvníky, kteří chtějí ušetřit peníze za dopravu, ale mají dostatek času, máme také řešení. Mezi ostrovy totiž převážejí zboží nákladní lodě, které mají k dispozici také pár kajut pro cestující.

Češi potřebují ke vstupu do země pouze cestovní pas platný ještě nejméně dalších 6 měsíců po návratu, avšak pro mezipřistání ve Spojených státech je nutno žádat o víza na Velvyslanectví USA v Praze. Návštěvníků Francouzské Polynésie se týkají obvyklé mezinárodní celní předpisy, nehrozí jim zde žádná zdravotní rizika, ani žádné povinné očkování nebo léky se nevyžadují.

Místní měnou je pacifický frank (CFP nebo XPF) s pevným kurzem k euru (1 EUR = 119 CFP), které je také spolu s americkým dolarem a kreditními kartami přijímáno ve většině hotelů, restaurací, obchodů a turistických atrakcí.

Čas se na Tahiti opožďuje za našim Středoevropským o 11 hodin v zimě, o 12 hodin v létě, na Markézách je to ještě o půl hodiny více. Úředními jazyky jsou francouzština a tahitština, ale v hotelích a obchodech se běžně domluvíte anglicky.

Napětí v elektrické síti je ve většině hotelů 110 nebo 220 voltů. Transformátory pro holící strojky nebo jiné menší spotřebiče bývají poskytnuty na požádání, jinak se používají standardní adaptéry USA.

autor: Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p017_1_00.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku