Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Na Tahiti za velrybami

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p022_1_01.jpg
Error File Open Error

Na Tahiti za velrybami - Tahiti
Velryby člověka vždycky fascinovaly a jejich kolosální rozměry po staletí přiživovaly legendy, které o nich kolovaly.

Ostrovy Francouzské Polynésie poskytují útočiště Hrbounům dlouhoploutvým, česky keporkakům, kteří pravidelně připlouvají do Francouzské Polynésie. První skupiny se objeví už v polovině června a ty poslední opozdilci setrvají ve zdejších vodách až do začátku prosince. Jejich domovinou jsou ledové vody kolem Antakrtidy, odkud se vydávají na dlouhou pouť do teplých vod jižního Pacifiku, do blízkosti ostrovů Francouzské Polynésie, kde se páří a daleko od svých přirozených nepřátel přivádějí samice na svět mláďata. Po celou dobu pobytu v Polynésii je krmí mateřským mlékem, které má nejvyšší energetickou hodnotu,ve srovnání s ostatními savci, a tak mohou mláďata během prvního týdne přibírat kolem 100 kg za den.
Na druhé straně, dospělé velryby během svého pobytu na Tahiti žijí převážně ze svých tukových zásob, které mohou vytvořit vrstvu silnou až 50 cm. Samice mohou v té doby ztratit až jednu třetinu své váhy, takže po návratu do chladných vod se věnují převážně lovu potravy.
Na naší planetě žije asi 15 druhů velryb, mezi nimiž koporkaky bezpečně poznáte podle dlouhých hrudních ploutví, které mohou dosahovat délky až pěti metrů. Protože na Tahiti tráví poměrně dlouhou dobu, je možné velmi dobře pozorovat jejich sociální chování. Není nic mimořádného sledovat socializační hry mladých nebo dospívajících velryb, při kterých je doprovází neustále stejní dospělí jedinci.

Představte si, jak se pětatřicetitunová masa zvedá nad hladinu, a poté, co se ze dvou třetin vynoří, padá s velkým rámusem zpět do vody. Padá buď na břicho, nebo na záda a během majestátního výskoku musí zvládnou nádhernou otočku. Pozorovat jejich akrobatické kousky, mávání hrudních ploutví a mohutné plácání ocasy o mořskou hladinu je obrovským a nezapomenutelný zážitkem.
Některé velryby přitom plácají o vodní hladinu i hlavou. Během dne mohou takto vyskočit až dvěstěkrát a přitom z mořské vody vytvořit kolem sebe mohutný gejzír vody. Je to nepopsatelná nádhera. Keporkakové mají na hlavě a přední hraně hrudních ploutví bradavice, na kterých se zachytávají různí korýši. Při výskoku vypadají, jako by se vzdávaly a přitom na vás mávají bílou stranou ploutví a obnažují své bílé břicho, které tak nádherně kontrastuj s temně černošedým zbarvením mohutného zavalitého těla. Jejich podivuhodné chování je také předmětem zájmu vědců, kteří pro jejich předvádění mají několikeré vysvětlení.
Možná se tak mezi sebou dorozumívají, nebo takto nahánějí ryby a nebo naopak odhánějí parazity. No, a třeba se jen před ostatními předvádějí a chtějí jim dokázat svou sílu. Nebo si jen tak hrají? Další "nebo" nás napadá, když se zaposloucháme do jejich zpěvu, kterým možná loudí na samičkách jejich přízeň. Zpívají totiž jen samci, a přitom stejnou melodii několikrát opakují. Jejich skladba je různě dlouhá, může trvat od 10 minut až do půl hodiny.

Velryby připlouvají k ostrovům Tahiti a Moorea, ale protože jsou tyto obklopené rifem, nemáme možnost je vidět zblízka. Proto jsou stále oblíbenějšími výpravy na "ostrov velryb", Rurutu, který patří do Australského souostroví. Je to ostrov bez lagun, takže velryby mohou připlout velmi blízko. Také Markézy, ostrovy bez lagun, nabízejí pozorování velryb.
Pokud toužíte po větším adrenalinu, zajeďte si na otevřené moře, kde už zdálky keporkaky prozradí "velrybí gejzíry" doprovázející jejich skotačení. Ještě emotivnější musí být potápění s těmito obřími tvory, které si také můžete na ostrovech užít.
Za těmito zážitky sem turisté jezdí od poloviny srpna do konce října. Pokud se na Australské ostrovy vydáte, nezapomeňte přibalit do kufru svetr a teplé ponožky navíc, protože tyto ostrovy se nacházejí poněkud jižněji a počasí je tu citelně chladnější.

autor:Sylva Santarová


F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p022_1_00.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\1135_0.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku