Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Lidé

O nás

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p002_1_02.jpg
Error File Open Error

Ajna Řezníčková

Narozena 1980 na Slovensku a původem maďarka. Povoláním tanečnice a choreografka specializující se na asijskou taneční platformu - romské tance, čínské a japonské tance a tance polynéské z oblasti Havaj, Tahiti a Cookovy ostrovy. Současně také managerka a umělecká vedoucí profesionálního tanečního souboru Trn v oku.
Její zaměření na asijské tance původně navazuje na její studia na Univerzitě Karlově v Praze obor maďarská filologie a sinologie. Čínské tance byly branou k poznávání asijské kultury a hlavně tanečního oboru.
Ajna se Polynésii a potažmo hlavně polynéským tancům věnuje od roku 2005. Polynéská kultura ji ve svých počátcích velmi překvapila, ale během let si jí oblíbila natolik, že studiu polynéské kultury a tanenčí platformy věnuje veškerý svůj volný čas. Proto se v roce 2009 spojila s několika dalšími nadšenci a založily občanské sdružení Polynesie, společnost pro podporu polynéské kultury v ČR, aby mohli lépe a kvalitněji rozvíjet povědomí a kulturní propojení mezi českou a polynéskou kulturou, neboť obě si mohou navzájem velmi mnoho dát.

Více o Ajně Řezníčkové na www.ajna.cz

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p002_1_04.jpg
Error File Open Error

Natalie Kálenská

Narozena 1987 na Ukraině. Pochází z města Kherson/ jižní Ukrajina. Povoláním tanečnice a choreografka.

Od dětství se věnovala latinsko americkým a standartnim tancům a také
sportovní gymnastice. V roce 1998 se přestěhovala s rodiči do České republiky, kde si později zvolila umělecké vzdělání cestou taneční konzervatoře. Od roku 2001 studovala Balet a Divadlo na taneční konzervatori A.Tazlarové. Také absolovala na Duncan Centre současný jevištní tanec a taneční divadlo. Zde se také přiblížila k technikám Laban, Duncán, Graham a Merce cunningham.
Zúčastnila se na konci studia projektu Bohuslav Martinů/Špalíček.

Po škole se učila Angličtinu a absolvovala několik tanečních workshopů s významnými tanečníky a choreografy. Jako příklad uvádíme některé z nich: Robert Wood/ současný tanec a Buto; Sumako Koseki/Buto; Astad Deboo/Kathakali; Ibu I Gusti Agung Ayu
Oka Partini a Jana Wolfova/balijský tradiční tanec; Nunuk Sri Rahayu/javanský tradičnítanec; Eva Blažíčková/současný tanec; Berrak Yedek/současný a turecký tanec; Daudet Grazai a Kaolack/afro conteporary; Rasabihari devi dasi/bharatanatyam

Spolupracovala a tancovala v tanečních skupinách
Ta Natyam a Kintari foundation.

2008/2009 se zúčastnila taneční stáže v Senegalu - afro conteporary s učiteli
a tanečníky školy l'Ecole des Sables
2009 cesta do Indonésie, Podílela se na projektu Škola dětem na Lomboku
2010 taneční workshopy a semináře polynéských tanců v Paříži a Lyonu s Joelle Berg a Mahinui

Sama o sobě říká: Ráda cestuju, poznávám svět a nové lidi. Zajmám se o kulturu Asie, Střední Afriky a Polynésie. Zaujaly mě především tradiční a rituální tance těchto zemí. Je to nekonečné objevování tradic a mýtů, které si lidi s plynoucí dobou vytvořili. Už od pradávna lidé tančili, aby uctily bohy, přivolali dobrou sklizeň nebo se předváděli před svými budoucimi partnery. Je to řec těla, kde se
vypraví příběh a pocity. Tance mají různé styly, funkce a příběh. Pro každého má jiný smysl. Tanci a jeho různým formám se věnuji aktivně, protože díky tomu poznavám nové lidi, objevuji svět, cestuji a zažívám skvělá dobrodružství.

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p002_1_01.jpg
Error File Open Error

Markéta Fránová

Narozena 1978 v Praze. Povoláním architektka. Největší vášní jsou jí tanec a cestování, ideálně spojení obojího.
Z taneční i kulturní oblasti jsou pro ni vždy výzvou exotické žánry, zejména oblast blízkého i dálného Východu.
Cestování je jí inspirací a zdrojem energie v oblasti taneční i pracovní. Poznávání odlišných způsobů života a kulturních zvyků považuje za nenahraditelnou zkušenost a obohacení, jak kulturně, tak v rovině mezilidských vztahů.
Tanec je výjimečnou příležitostí pro komunikaci s lidmi i při neznalosti jazyka dané země.
Ke každé zemi tedy existuje mimo jiné otázka – co se tady tančí? Na jakou hudbu?Kdo? Při jaké příležitosti? Je možno se tanec naučit?A po návratu domů je zaslouženou odměnou možnost přinést divákovi taneční pozdrav z dalekých končin v pohodlí domova.A pro tanečníka možnost se alespoň na okamžik pocitem do dané země vrátit.

cesty

2009 Sýrie (týden)
2008 Čína, Japonsko (2 měsíce)
2003, 2006 Indie (2,5 +1 měsíc)
2005 Arménie, Ázerbájdžán, Irán (6 týdnů)
2004 Irán, východní Turecko (6 týdnů)
2003 Gruzie, Turecko (6 týdnů)
Život
2006 Skotsko (1 rok)
2001 Francie, Paříž (1 rok)

Více o cestách: www.levanta.cz

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p002_1_00.jpg
Error File Open Error

Blanka Svobodová

Narozena 1979. Pochází z Ostravy, v současnosti žije a pracuje v Praze, ale po svých několika zahraničních pobytech - v Belgii, Francii, Tunisku a téměř dvou let strávených v Austrálii (o které napsala knihu) - říká sama o sobě, že se cítí jako globální člověk.
Procestovala přes třicítku zemí, nejdále se podívala do Francouzské Polynésie, kde se zamilovala do tahitské kultury a tanečků. Každá cesta byla ale podle ní v něčem výjimečná podle hesla „Nejdůležitější je cesta“.
Nejlépe se cítí v pohybu, právě někde na cestě. Ráda se seznamuje s novými lidmi, jejich cizím jazykem, jinou kulturou, zvyky… Fotí, věnuje se tvůrčímu psaní, publikuje články v českých médiích, o cestování také přednáší. Kromě toho se cítí jako doma na letišti a kolem letadel, v oblasti letecké dopravy také v současnosti pracuje. Nedávno začala s netradičním koníčkem - výrobou sýrů.
Jednou by se chtěla přestěhovat do jižní Francie - Provence.
Jejím heslem je - pro Australany tolik typické - „No worries! - „Nedělej si s tím žádné starosti.“ a také, že život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám vzaly dech…
Kdyby se měla charakterizovat dvěma slovy, pak by to bylo „hungry“ and „foolish“.

Více o Blance Svobodové www.blankasvobodova.com

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Pod nabídky:


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku