Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Kostýmy - Celofánové princezny

Články > O tanci

CELOFÁNOVÉ PRINCEZNY
by Ajna Řezníčková, 2012 Praha

Jak tak brouzdám internetem, tak jsem si všimla, že se začíná rodit nový fenomén, tzv. Celofánové princezny. Jedná se o tanečnice, které začínají objevovat kouzlo havajských tanců. O tom, jak se jim to daří či nikoli v tomto článku pomlčím, ale co mě velmi zaujalo, bylo to, proč jsem zvolila termín „celofánové princezny“. Jsou to právě kostýmy, které vévodí v 99% při volbě oděvu tanečnic.

Takový celofánový kostým poznáte podle toho, že je vyroben z materiálů velmi připomínajících igelitové tašky a mikrotenové sáčky, dokonce v mnoha barevných provedeních. Tento materiál je nejvíce využit jako sukně. Pro top pak tanečnice volí jednu ze tří variant. A) umělé květiny pochybného tvaru i původu, b) umělých mušlí alá Botichelova Venuše, c) umělých kokosových ořechů. Občas se vyskytne i mutace bikiny top. V pase, na krku, okolo hlavy, na kotníku a zápěstí pak můžeme pozorovat květinových věnců na gumičce připomínajících změt barevných vystřihovánek.

Celým slučitelem volby takovéhoto kostýmu je pak obchod, ve kterém společně nakupují, tzv ptákoviny, kde podobných „havajských“ kostýmů naleznete mnoho a za nízký peníz. Nutno však podotknout, že kostýmy prodávané v takovýchto prodejnách jsou určeny na karnevalové plesy. Proto úpěnlivě nabádám každého, kdo by si takovýto kostým rád pořídil, aby zvážil, za jakým účelem ho pořizuje. Neboť pokud to není spojené s karnevalovým veselým, ale rád by v něm performoval jakékoli polynéské umění, ať na to okamžitě zapomene!

Celofánový kostým nebyl, není a nikdy nebude havajským, tahitským nebo jakýmkoli jiným oděvem nebo kostýmem, který by měl kdy spatřit světlo světa v záři reflektorů.
Ačkoli se naše země nachází velmi daleko od jakékoli slané vody, přesto i u nás můžete najít a zakoupit mnoho materiálů a látek, ze kterých se dají vytvořit nádherné kostýmy. Jednoduché i složité, levné i drahé.

A abych nemluvila jen v metaforách přikládám několik vyobrazení pro inspiraci současným i budoucím skupinám, tanečnicím, laikům a profesionálům, podle kterých se mohou řídit při volbě polynéského (havajského, tahitského) kostýmu a čeho se mají vyvarovat.

Co byste na sobě neměli nosit, pokud nechcete, aby se vám smáli:

F:\WEBOVKY\polynesie\fotky na web\články\co nosit a co ne.jpg
Error File Open Error

Inspirace pro tanečníky, animátory a další, kdo se chtějí obléknout do polynéského outfitu a nemá to být recese.

Co byste na sobě mohli mít na Havaji. Styl kahiko (starověké, předkřesťanské) nebo auana (moderní - současný) :

Co byste na sobě mohli mít na Tahiti ve stylu otea (bubnový hudební podkres) nebo aparima (melodické písně)

Další regiony Polynesie - Rapa Nui, Cookovy ostrovy, Markézy, Fiji, Vanuatu etc.

KOSTÝMY NA MÍRU - KONZULTACE - ŠITÍ NA OBJEDNÁVKU
Pokud si nevíte rady, potřebujete konzultaci nebo byste opravdu rádi profesionální kostým, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

Přijďte na nezávislou konzultaci, ukažte své nápady, připravte si, co Vás zaujalo, co Vás zajímá. Probereme vše, co se jen dá. Pod odborným vedením to dokážeteo rychleji než běžným sbíráním zkušeností příjemných i nepříjemných. Doporučíme zdroje nebo přímo na míru navrhneme i vyrobíme krásné kostým pro jednotlivce i soubory.
Všechno, co potřebujete je nadšení a chuť se podívat se na věci z nových úhlů a ochota na sobě pracovat.

Nabízíme:

- osobní důvěrný přístup ke každému

- 12 let zkušeností při realizaci kostýmových výprav všech různých stylů i historických období a etnických skupin

- realizace více než 40 různých polynéských kostýmů a oděvů pro přední tanečnice v republice.

- oficiální odborné výtvarné i pedagogické vzdělání

- a v neposlední řadě naší intuici a cit pro estetiku

BIO - Ajna Řezníčková
Své dotazy pište na trnvoku@centrum.cz

Cena za konzultace a individuální přípravu na míru podle času a náročnosti projektu dohodou, minimální doba na konzultaci cca 1- 2 hodiny, někdy i více.
Realizace kostýmu dle zadání - náročnost a materiál

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Pod nabídky:


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku