Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Ia orana e maeva

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p020_1_01.jpg
Error File Open Error

"Ia orana e maeva!" - "Vítejte na Tahiti a jeho ostrovech!"
Těmito slovy Vás Tahiťané uvítají ve své ostrovní říši. Daleko romantičtější je však první dojem, který Vás okouzlí ihned po přistání ve Faa´a, ležícím nedaleko hlavního města Papeete. Ať již přiletíte kolem půlnoci, nebo za raního rozbřesku, u vstupu do letištní haly vždy hraje a zpívá místní band a turistům se na krk zavěšují barevné a voňavé květinové řetězy.
Podle starého zvyku si je místní lidé dodnes běžně dávají na uvítanou, čímž projevují upřímnou radost z opětovného setkání. Tahitské ženy i muži se denně zdobí živými květy, kterými jsou celoročně obklopeni. Jak Tahiťanky samy tvrdí, jsou součástí přírody a žijí s ní v úžasné symbióze.
Bez květiny téměř nikdy neopouští ženy svůj dům, zcela běžně je potkáte na ulici s květinovými věnci ve vlasech. Ve způsobu nošení květů je zakódovaná symbolika, která prozradí, zda jsou žena či muž stále ještě svobodní, nebo již zadaní.

Dnes však již záleží jen na jednotlivci, v jaké roli se v daný okamžik rozhodne vystupovat. Stačí jen vložit květ k pravému místo k levému uchu, nebo květem dozadu a už je z Vás svobodná dívka či zadaný muž.
Symbolika hrála na Tahiti vždy důležitou roli, také tetování bylo založeno na ustálených symbolech a o jejich nositeli vypovídalo velmi mnoho.

Po příletu na nás čeká celkem 118 ostrovů, které se shlukly do pěti souostroví. Všechny mají ve svém rodokmenu sopečný původ, avšak ty, o několik milionů let starší, se časem přeměnily v korálové ostrovy, neboli atoly. Proto se jednotlivá souostroví od sebe liší a ani jednotlivé ostrovy nejsou identické.
Záleží jen na nás, pro které z nich se rozhodneme, jakým způsobem je budeme objevovat a obdivovat. Kromě slunce, pláží a korálového moře s unikátními místy pro potápění, jachting a jiné vodní sporty, nabízejí vysoké ostrovy mnoho vycházkových a turistických stezek do vnitrozemí, které se dají zdolat pěšky, na koni nebo terénními auty. Ti, kteří mají rádi adrenalin, dají přednost plavání se žraloky a velrybami.
Pokud patříte k těm, co nemají v oblibě balení zavazadel, vyberete si nejspíš některou z výletních lodí, které brázdí vody jižního Pacifiku. Úplně jinou polohu má pohled na ostrovy z ptačí perspektivy, což si uvědomíte už ve chvíli, kdy první z nich zahlédnete z paluby letadla. Před námi jsou také kulturní a kulinářské zážitky a mnozí z Vás ocení šperky zhotovené z tahitských černých perel.

Nejznámějšími, nejnavštěvovanějšími a nejvíce opěvovanými ostrovy jsou Tahiti a Bora Bora patřící mezi Společenské ostrovy. Svým původem a vzhledem se řadí do skupiny vysokých tropických ostrovů s úzkými pruhy pláží, které obklopují laguny s korálovým útesem, nebo bez něj.
K dalším ostrovům patří Huahine, Raiatea, Tahaa a Maupiti. Souostroví Tuamotu je uskupením nízkých ostrovů a atolů, které utváří prstenec z korálů obklopující vnitřní lagunu. Nejznámějšími jsou Manihi, Fakarava,Tikehau či druhý největší atol na světě, Rangiroa.
Souostroví Markézy je tvořeno dvanácti vysokými ostrovy bez lagun a bariérových rifů, porostlými bujnou vegetací, jejichž příkré svahy lze často zdolat jen v koňském sedle. Úžasná divoká příroda i kulturní odlišnosti natolik učarovaly mnohým umělcům, že se tu usadili a vytvořili svá jedinečná díla, která je proslavila a zároveň tuto zemi na konci světa přiblížila vzdáleným civilizacím. Patřili k nim třeba Paul Gauguin nebo Jacque Brel a Herman Melville.

Nejjižněji se nacházejí Australské ostrovy (dříve Tubuai) se svými pěti ostrovy s divokou přírodou a chladnějším podnebím. Od června do října se u ostrovů objevují velryby hrbaté, které je možné sledovat hodně zblízka, protože jim v cestě nebrání ani korálový útes, ani laguna.
Ve východní části země se uvnitř rozlehlé laguny nachází 10 ostrovů tvořících souostroví Gambiery. Na hlavním vysokém ostrově Mangareva se nachází mnoho architektonických památek, které nechal postavit v době svého nechvalného působení francouzský misionář Honore Laval. Cestování na poslední dvě souostroví je komplikovanější, protože jak letecké, tak i lodní spojení je méně časté.

autor: Sylva Santarová


F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p020_1_00.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p020_1_02.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku