Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Hudební nástroje Oceánie

Články > O tanci

Níže bychom Vám rádi představili širokou paletu hudebních nástrojů, které byly nebo stále jsou součástí hudební kultury Oceánie s důrazem na oblast Polynésie.
V současné době se často stírají lokální rozdílnosti využití jednotlivých nástrojů, které byly dříve typické pouze pro ostrovy francouzské Polynésie nebo naopak pro Havaj. Dnes se na ně často hraje nezávisle na jejich původu a určení. Nicméně se Vám pokusíme vyložit a ukázat, co je co a k čemu to původně bylo určeno.

HAWAII
- Hudební nástoje havajských ostrovů -
Tradičně se hrálo na širokou paletu různých bubnů a dechových nástrojů typu píšťal a to hlavně při příležitostech různých oslav, rituálů a ceremonií, aby udávaly ritmus pro chorály, náboženské zpěvy a motlitby.
Ceremonie jako je například hula (myslíme tím kahiko hula) vyžadovaly specifické nástroje. Tyto jsou často ještě dodnes součástí tradiční havajské hudby.

â`eke `eke - bambusové trubice různých délek. Tento nástroj se drží kolmo k zemi, na níž pak udírá nebo se jím také bubnovalo do velkého bubnu (kuolokani) připomínajícího tamburínu
î `au kani – harfa z tenkého dřeva a vláken kokosu
`ohe hano ihu - nosová flétna z bambusu
pahu - velký buben - nejdůležitější hudební nástroj hula. Vyrobený z jednoho kusu kokosovníku nebo chlebovníkového dřeva a potažeého žraločí kůží.
pa`i - buben potažený žraločí kůží
hehi - deska na které se tančí
ű - velká mušle, které se využívá jako ceremoniálního rohu. Jehí zvuk je prý slyšet i více jak 2 míle. Dříve se používal při příjezdu návštěvníků k ostrovu. V současnosti je užíván na začátku ceremonií nebo vystoupení.
űni - malý buben mezi kolena vyrobený z kokosové skořápky a potažený rybí kůží.
`űkękę - luk se dvěma nebo třemi strunami protaženými na jednom konci otvory.
Havajská kytara - kytara položená v klíně na níž se hraje kovovým náprstkem. V současnosti ji najdeme v country, v blues
rocku and popu, ale také hudbě Afriky a Indie. VIDEO

Key guitar
- Kytara s uvolněnými strunami - vytváří se tak otevřený akord. VIDEO
Ukulele - "mini kytara" se čtyřmi strunami. Asi nejznámější hudební nástroj Havaje. Ukulele znamená", which means "jumping flea
Příchod ukulele se vztahuje k portugalským emigrantům, kteří připluli do přístavu města Honolulu v roce 1879. Hudební nástroj, kerý se sebou přinesli rychle zdomácněl. Nejprve mu říkali "li'ili'i" (malé housle). toto bylo posléze zkříženo s dalším hudebním nástrojem - ăo z čehož pak vniklo vlastní ukulele.

VIDEA

IPU - Video instruktáž
UKULELE - Video instruktáž
PU ILI - video instruktáž
ULI ULI - video instruktáž


Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Pod nabídky:


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku