Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Haere Mai

Články > Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p024_1_00.jpg
Error File Open Error

HAERE MAI - Tahiti
"Fare maohi e, o oe, aita atu ai…" řečeno slovy básníka: "Ó polynéský dome, jsi ojedinělý, jako žádný jiný…" Takto vzletně a velmi niterně opěvuje prostý příbytek Tahiťanů, který byl vždy stavěn pouze z přírodních materiálů, které byly odolné vůči místnímu klimatu. Ke stavbě se užívala vzácná dřeva, rohože se splétaly z pandánových a kokosových listů a lampy se zhotovovaly z lasturových řetězů. Stávaly na úpatí hor na břehu moře obklopené palmami, ideálně splývající s okolní krajinou. Byly jednoduché a účelné, a po opotřebování snadno nahraditelné.

Zašlo se jednoduše do džungle "za barák" a stavební materiál byl doma. Dnes se jim říká bungalovy a jsou synonymem luxusu zasazeného do nádherných zahrad, se supermoderním vybavením a s dokonalým hotelovým servisem, mnohdy ještě doplněného relaxačními centry. I ta využívají tradiční metody a produkty vyrobené z darů přírody. Ale už v nich nebydlí domorodci, ale turisté, které sem jezdí po večerech bavit taneční a hudební skupiny, jejichž rytmy i taneční kreace Vás doslova pohltí. Ale je to přece jen představení.
Pokud upřednostňujete poznání místního koloritu a tradičního způsobu života před pohodlím, chcete osobně poznat život místních obyvatel (dnes již samozřejmě i tady ovlivněného civilizací) máte možnost ubytovat se v rodinném penzionu, kde sice nabídka obsažená v jídelním lístku není zdaleka tak bohatá jako v hotelích, ale zato si pochutnáte na právě ulovené rybě tradičně upravené, na příloze z chlebovníku, který roste na zahradě a na jiném exotickém ovoci a zelenině, se kterým jste dosud nesetkali. Přitom zjistíte, jak žije tahitská rodina a že HAERE MAI znamená v jejich rodném jazyce malý rodinný hotýlek. Život Tahiťanů se řídí východem a západem slunce, a proto již velmi brzy ráno vládne na tržištích čilý ruch.

Nebojte se, že přijdete o možnost aktivně se vyžít. Domorodci se samozřejmě velmi dobře vyznají ve svém okolí, jsou neomylnými průvodci, jejichž znalosti a zajímavosti ze života nenajdete ani v tom nejlepším tištěném průvodci. Zavedou vás ke skrytým historickým místům "marae", zajistí vám výlet do hor, a samozřejmě moc dobře vědí, kde jsou místa bohatá na ryby, takže si svou loveckou vášeň určitě užijete. Vezmou vás na tradiční vahadlové lodi na motu, kde pro vás uspořádají báječný piknik. Kromě aktivit na souši vám s nimi neuniknou ani vodní sporty.

Ubytování v soukromí, které je velmi často postaveno z moderních materiálů, podléhá kategorizaci, a je klasifikováno do čtyř kategorií, které se označují jedním až čtyřmi kvítky národní květiny tiare.

V Papeete, i v některých dalších menšich městech, se najdou levnější restaurace, podél cest narazíte na stánky, na kterých je pod stříškou vystavené ovoce s cenovkami a vy se jednoduše sami obsloužíte.

Ušetřit se dá také při cestování z ostrova na ostrov, pokud máte dostatek času. Nákladní lodě rozvážející zboží, jsou rovněž vybavené kajutami, ve kterých se běhěm plavby můžete ubytovat. Nemají pevný jízdní řád, protože ten je zcela v rukou námořníků, kteří zajišťují nakládku a vykládku zboží. Teprve pak je možné vyplout. Musíte však také počítat s tím, že takové lodě nabízejí komfort na hony vzdálený tomu, který nabízejí výletní lodě, a také pohupování ve vlnách je mnohem méně tlumené a může u některých cestujících vyvolat jisté potíže.

Brázdit nekonečné vody Tichého oceánu můžete na zaoceánských lodích, dokonce už téměř rok na kopii staré plachetnice (clipperu) Star Flyer, kde se snoubí historie a elegance minulosti s komfortem a potřebami současného cestování.

Během našeho seriálu jsme se zmínili o některých aktivitách, mezi ty nejmenované patří třeba hra na dvou golfových hřištích, z nichž jedno bylo otevřeno teprve vloni v nádherném místě na ostrově Moorea, mezi tyrkysově modrým mořem a okouzlující horskou kulisou ostrova. Hladina adrenalinu Vám stoupne při plavání se žraloky a rejnoky, ale určitě stojí za to.

Další inspiraci najdete na českém webu www.tahiti-tourisme.cz, kde se dají objednat brožury, jejichž informace doplňují nádherné fotografické záběry.
Přejeme Vám šťastnou cestu do ráje a pěkně si ji vychutnejte.

autor: Sylva Santarová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p024_1_03.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku