Polynesie - rozcestník o Havaji a Francouzské Polynésii


Přejdi na obsah

Francouzská Polynésie

O Polynésii

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_05.jpg
Error File Open Error

Kokosové palmy, tyrkysově modré moře, sněhobílý písek, korály, perly a svůdné pohyby tamních krásek... Vítejte v ráji!
Leží "to" v Tichomoří, 118 ostrůvků, z toho přes 70 doposud stále neobydlených... Co je to?
Splnil se mi velký sen a dovolenkovala jsem si na Tahiti. Dokonce jsem tam dostala i nabídku k sňatku. Šarmantní mladík Flamengo za mnou připlaval na kánoi, když jsem se procházela po jednom z atolů. Byl vysoký, opálený, povoláním tanečník rege, a chyběl mu přední zub...

JAKO V RÁJI - Francouzská Polynésie

Předně musím opravit, že se sice říká "jet na Tahiti", ale málokdo ví, že je to jen jeden z více než stovky ostrůvků Francouzské Polynésie. Tahiti pak společně s dalšími ostrovy - Moorea, Tahaa, Raiatea, Maupiti, Huahine a Bora Bora tvoří souostroví "Společenské ostrovy". Takto legračně je pojmenoval kapitán James Cook, když se tudy v 18. století plavil kolem a zjistil, že ostrovy leží relativně blízko jeden druhému.
Dnes už se na Tahiti nepřiplouvá, nýbrž přilítá. Většina mezinárodních letů v noci. Na první pohled mě překvapilo, že budova letiště Faaa (tahitština je zvláštní jazyk plný samohlásek) u hlavního města Tahiti vypadá jako nějaká dřevěnice v Krkonoších. Ale jinak to nemělo chybu, jako ve filmu. Kde se vzali, tu se vzali, hned tu byli tři domorodci v krojích, kteří nám hráli na kytárku tklivé tahitské melodie a dostali jsme květinový věnec na uvítanou. Kam ale takhle v noci hlavu složit? Naštěstí hned u letiště narazíte na rodinný pension Chez Fifi, kde skončí první noc, jak jsme se později dozvěděli, většina cestovatelů. Noční nejistotu pak vystřídalo o to lepší probuzení s úžasným výhledem na moře a protější ostrov Moorea - "ostrov srdce" a dějiště filmu Bounty.

Nasedli jsme na místní MHD - "le truck", barevnou dodávku, a nechali se dovést do hlavního města Papeete. Každý název něco znamená, tak i tento - "nésti vodu z potoka v proutěných koších". Papeete všedního dne je rušné, přestože má pouhých třicet tisíc obyvatel. I když pojem "ruch" musíte brát relativně. Polynésané jsou nejen velmi milí (z francouzského slova "poli"), ale celkově pomalejší. Úřední řečí je francouzština, ale ta polynéská verze je celkově uvolněnější - "merci beaucouuuuup...". A tak bylo asi normální, když jsem si například jeden lístek na loď rezervovala asi půl hodiny. Zkrátka lidé se tady nikam neženou a neznají stres.

Francouzská Polynésie si na tom jako stát nestojí vůbec špatně, čemuž odpovídají i vysoké platy obyvatel. Bohužel většinou Francouzů, kteří přišli na Tahiti žít nebo na penzi, už ne tak místních. Střed Papeete je relativně bohatý, ale existují i okrajové chudší čtvrti, kam jsme se taky čirou náhodou dostali. Jinak polovina populace je mladší 25 let. Kdysi nebývalo výjimkou, že ženy měly děti už ve čtrnácti. Naštěstí se tato hranice v poslední době zvýšila.

Jinak v Polynésii se žije jiný režim dne, který se řídí východem a západem slunce. Centrální trh Marché du Papeete - kde seženete od čerstvých ryb, přes veškeré ovoce, zeleninu, až po lidové suvenýry, zkrátka vše - se otevírá už v pět hodin ráno. A když slunce zapadá, to už je tak akorát čas dát si koktejl "maitai" nebo pivo s přáteli a jít na kutě. Za předpokladu, že vás stejně jako mě nevzbudí kohoutí kokrhání. Je to rarita. Místní říkají, že se kohouti zbláznili. Na Tahiti, ale hlavně na blízkém ostrově Moorea. Stačí, aby se někde rozsvítilo v noci světlo, kohout začne kokrhat. Ostatní ho uslyší a začínají se přidávat.
A ještě jedna z tamních hříček přírody - posadíte se pod strom a ono na vás "prší", i když zrovna svítí sluníčko. Dlouho jsem si myslela, že si ze mě místní dělali legraci, když mi vyprávěli o zvláštním druhu hmyzu - "čůrajících muškách"...

V Papeete jsme se stihli seznámit s cestovateli z různých koutů světa, zastavit se v Muzeu perel, ale ten pravý ráj začíná až na jiných ostrovech. Jak to vypadá v ráji? Tyrkysově průhledná vodička v mořské laguně, palmy na pláži a motu, nebo-li malé korálové ostrůvky. Jeden takový jsem si obešla celý kolem dokola. Nikde ani živáčka. Jenom vlny narážející o břeh. K pozorování korálů a podmořského života nepotřebujete žádné vybavení. Voda je tak čirá a korály nízko pod hladinou, že úplně stačí, když člověk chvilku stojí v klidu... a pak jen oči převcházejí. Po lehkém obědě - místní ovoce chutná výtečně, anebo což takhle dát si kokosové mléko z čerstvě "otrhané" palmy? - nás místní vzali na výlet loďkou pomazlit se s rejnoky a zaplavat si se žraloky. Naštěstí jen metr a půl velkými, kteří údajně lidi nežerou. Večer jsme pozorovali červánky a vlny, které se díky korálům u břehu lomí až daleko uprostřed oceánu.

Bora Bora bývá nazýván nejkrásnějším ostrovem světa. Od Tahiti už je docela vzdálen, takže se tam dostane buď lodí (cesta trvá sedmnáct hodin a pokud trpíte mořskou nemocí, pak určitě nic pro vás) nebo malým letadýlkem. Z ptačí perspektivy se vám naskytne neuvěřitelný pohled na všechny ty korálové ostrovy a domečky z rákosí, že ani nestačíte zavřít pusu... Jen pozor, když jsme přistávali, ranvej byla tak krátká, že to chvílemi vypadalo, že se půjdeme rovnou koupat...

Na Bora Bora se proti nám sice spikli všichni Bohové, počasí nebylo nejlepší a místní si brumlali "jo, to přijde cyklón !?"… Ale i tak to stálo za to. Například projet se na kole vnitrozemím ostrova, které připomíná jednu velkou botanickou zahradu. Dostanete-li chuť na šťavnaté ovoce, natrháte si ho přímo ze stromu - banány, papáju, ananas. Ten je tam prý nejlepší na světě!

Celkove jsme si vybrali pro dovolenou na Tahiti tu nejvhodnější dobu (přelom června a července), protože byl zrovna čas Heivy - největších oslav, které se konají na Tahiti už více než 120 let a můžete se těšit na přehlídku těch nejlepších tanečních a pěveckých souborů, které rok co rok přijíždějí ze všech koutů nejen Francouzské Polynésie, ale například i z Havaje. Tahitský tanec mi naprosto učaroval, ještě nikdy jsem nic podobného neviděla - nádherné tanečnice (a tanečníci) v pestrobarevných kostýmech, místy z rákosí, kokosových podprsenkách, zahaleni květinami apod., jak se vlní - někdy v pomalejším, jindy rychlejším tempu - za zvuků chytlavých tahitských melodií... Rázem jsem dostala chuť naučit se to taky.
Kromě perel, květin a tance je populární záležitostí taky tetování, které má ovšem v polynéské kultuře úplně jiný a hlubší význam než v té naší. Někteří mají tetování na celé polovině obličeje, jiní jsou potetováni skoro od hlavy až k patě... Tetování pak může znamenat spoustu věcí - postavení v rodině, ve společnosti, ale taky třeba, kolik ten dotyčný už zabil lidí... To se prý pozná podle vzoru na jedné straně nosu, svěřil se mi místní mladík.

Info box: Praktické informace - Francouzská Polynésie
Jak se tam dostat
Z Evropy se na mezinárodní letiště Faaa na hlavním ostrově Tahiti dostanete nejlépe přes Paříž nebo Londýn, s mezipřistáním v Los Angeles. Let trvá nejméně okolo 20 hodin. Z České Republiky je to na Společenské ostrovy asi 18000km (dál už skoro letět nemůžete), časový rozdíl činí plných 11, v létě dokonce 12 hodin!

Nejlepší doba pro návštěvu Tahiti
Skoro pořád! Polynésané si užívají příjemného tropického klima po celý rok - záleží jen na vás, jestli se přiletíte ohřát během zimních měsíců v Čechách. Ale pozor, během tahitského léta (od listopadu do dubna) hodně prší. "Zimní" suchá sezóna může být k návštěvě příjemnější - méně srážek, ale teploty zůstávají stále kolem 25. Nejlepší je vypravit se na Tahiti v půlce června až července, v době Heivy - největších oslav, které se konají na Tahiti už více než 120 let a můžete se těšit na přehlídku těch nejlepších tanečních a pěveckých souborů, které rok co rok přijíždějí ze všech koutů nejen Francouzské Polynésie, ale například i z Havaje.

Doprava na místě
Mezi jednotlivými ostrovy vás přepraví domácí letecká společnost Air Tahiti - pohled z nebes na atoly je naprosto úžasný! Pokud plánujete více přeletů, vyplatí se koupit si některý z leteckých pasů. Pokud ale máte hlouběji do kapsy, cestovat se dá i lodí. Na bližší ostrovy (zejména na Moorea, který se nachází pouze 17km od hlavního města Tahiti Papeete) se dostanete trajektem, k dopravě na ty vzdálenější si můžete zarezervovat kabinu na nákladních lodích. (Odvážlivci a dobrodruzi mohou přespat rovnou na palubě.)
Místní hromadná doprava po Tahiti a Moorea se jmenuje "le truck" - autobus, resp. jakási barevná dodávka, který zajišťuje dopravu po ostrově. Na Tahiti pak jezdí (na delší vzdálenosti) i "klasické" autobusy. Na menších ostrůvcích už veřejná doprava neexistuje vůbec nebo funguje jen sporadicky (například Bora Bora). Pak nezbývá nic jiného, než si půjčit auto, kolo, nebo stopovat...

Peníze
Na Společenských ostrovech se platí pacifickými franky (CFP). Současný směnný kurz je asi 5 CFP za 1 Kč. Franky si můžete směnit v bankách (obvykle ale za vysoký poplatek - až 8%), bankomaty najdete Tahiti, na okolních ostrovech se vyskytují už jen zřídka.

Ubytování
Stejně jako všechno ostatní - podle hesla "bez peněz do Francouzské Polynésie nelez" - nepatří ani ubytování k nejlevnějším. O bydlení v chatičkách z rákosí na moři - jak je známe z katalogů cestovních kanceláří - si "normální cestovatelé" často musí nechat jen zdát. Najdou se ale i levnější varianty a neméně příjemné. Za lůžko na noc v tzv pension familli?re zaplatíte okolo 400-500 Kč (např. Chez Fifi nebo Teamo Pension na ostrově Tahiti a Village Pauline nebo Chez Rosina na Bora Bora). Ve stejné cenové relaci se pohybuje i ubytování v kempech (např. Camping Chez Nelson na ostrově Moorea).

Jídlo
Stravování v restauracích vyjde docela draho, v těch menších na ostrovech jsou ale ceny přece jen příznivější (okolo 200-300 Kč za večeři). Supermarkety existují jen na větších ostrovech, na Tahiti najdete jedinný McDonald v celé Francouzské Polynésie, nejlépe je ale koupit si jídlo přímo na trhu - Marché du Papeete, který se otevírá už v pět ráno. Dobře a levně se taky dá najíst, navíc s ochutnávkou pokrmů všech možných mezinárodních kuchyní, v tzv. roulottes, pojízdných "jídelnách", které jsou otevřeny každý večer na Place Vaiete na Tahiti. Doporučuji ochutnat některou z místních rybích specialit, např. "mahi mahi" nebo syrovou rybu v kokosovém mléce. Místní značka piva se jmenuje Hinano a typický tahitský koktejl je "maitai". Jezte hodně ovoce, například tamní ananasy jsou snad nejchutnější na světě!

Co přivézt domů
Perly! Tahitské Černé perly (název odrůdy) můžou nabývat různé velikosti a odstínu a podle toho se také liší jejich cena. Záleží jen na vás, kolik jste ochotni utratit. Nádherným suvenýrem může být také tradiční ženský oděv - pareo, nebo různé šperky vyrobené z mušlí a jiných plodů moře, či CD s tradiční polynéskou hudbou.
Tipy na zajímavé aktivity
Kolem hlavního města Tahiti nenajdete hezké pláže, za koupáním je lepší se vypravit na nedaleký ostrov Moorea, nebo vzdálenější Bora Bora, údajně nejkrásnější ostrov na světě. Stojí za to si půjčit kolo a objet Moorea dokolečka. Úžasný je jednodenní výlet na některý z malých korálových ostrůvků spojený s ochutnávkou místních specialit, krmením rejnoků a koupání se žraloky! To byste nebyli na Tahiti, abyste nevkročili do obchodu s perlami nebo přímo do Muzea perel. Obrazy Paula Gauguina , tedy povětšinou jen jejich reprodukce, odpočívají v Musée Gauguin na opačném konci poloostrova Tahiti Nui, kam se pohodlně dostanete autobusem. Ostrovy jsou ideální pro různé sporty, například turistiku, jachting, potápění a hlavně surfování. Navštivte některé z posvátných míst "marae", která jsou rozeseta různě po ostrovech a vyzkoušejte si tahitské tance!

Užitečné kontakty
Více informací o Tahiti a Francouzské Polynésii můžete získat od: Tahiti Tourisme, Badeniho 1, Praha 6, www.tahiti-tourism.fr

autor: Blanka Svobodová

F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_01.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_03.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_04.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_02.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_06.jpg
Error File Open Error
F:\WEBOVKY\polynesie\ObjImage\p009_1_00.jpg
Error File Open Error

Polynesie o.s. | Aktuality | O nás | Tanec | O Polynésii | Články | Kontakt | Mapování stránky


Pod nabídky:


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku